Sağlıklı Yaşam

Monitorizasyon Neden Önemlidir?

Egzersiz, beslenme, şeker düşüren ilaçlar, insülin kullanımı gibi faktörler kan şekeri seviyelerinde değişimlere neden olur. Sağlıklı kişilerde kan şekeri seviyesi açlık halinde 70-100 mg/dl değerlerinde seyreder. Şekerli gıdalar yenilse bile, ikinci saatte bu değer 140 mg/dl miktarını aşmaz. Bunlar belirli bir denge içinde olur.Şeker hastaları için böyle bir denge bulunmamaktadır. Diyete, beslenmeye, egzersize dikkat edilmediği takdirde kan şekeri seviyesi bir anda 200-300 mg/dl değerlerine ulaşabilir. Bazı durumlarda istenmeyen değerlere inebilir.

Bu yüzden hastalar kan şekeri seviyelerini belirli aralıklarda tutmalıdır. Kan şekeri seviyelerinin dengeli olarak tutulması, diyabetin sebep olacağı sorunların oluşmasını önleyecektir.

Evde kan şekeri takibinin yapılması halinde hipoglisemi erken dönemde belirlenerek tedavi edilebilir. Hastalar kan şekerinde düşüklük hissettiklerinde, evde ölçüm yaparak, komplikasyonlardan zarar görmeden müdahalede bulunabilir.

Ayrıca kullanılan şeker düşürücü ilaçların dozlarını ayarlamakta kolaylık sağlar, tedavi planlaması yapılır. Bu şekilde yaşam kalitesi yükseltilir ve hastaneye yatma sebepleri azalma gösterir. Bu sebepler arasında hipoglisemi ve hiperglisemi koması ile kronik komplikasyonlar yer alır.

© ATAİLAÇ 2017. Tüm Hakları Saklıdır.